Fixtures For All Teams
 
     
 
 
 

The fixtures for the remainder of the season are set out below.

The fixtures are for the assistance of our members and show where all our teams are playing each week. They are as accurate as possible, however fixtures are subject to late changes. We will always try and notify team groups where fixtures have been amended but we can't guarantee that we will always become aware of all revisions. As such, match times and venues should always be checked on the official league site.

Amendments, where known, will be indicated in red type as links. Clicking the link will reveal further details of the amendment.

The official program including club activities for the 2019 season will be displayed at the bottom of the page. This program will be revised and updated as additional information  becomes available.

 
9th June
Queen's Birthday Weekend - No Matches
 
Round 8 - 16th June
Under 8 - South (1) Division
Greythorn V Richmond Y Gordon Barnard Upper 8.45am
Under 9 - South Division
Greythorn V Kew Rovers B Gordon Barnard Upper 10.00am
Under 10 - Green Division
Greythorn V Canterbury B Gordon Barnard Upper
11.30am
Under 12 - Blue Division
Glen Iris N V Greythorn T H King Oval 10.00am
Under 12 Girls - Green Division
Banyule W V Greythorn Beverley Road Reserve 11.30am
Under 13 - Blue Division
Greythorn V Brunswick W Gordon Barnard Upper 1.00pm
Under 14 - Brown Division
Kew Comets V Greythorn/Kew Koonung Park 1.00pm
Under 15 - Section 3
Greythorn V Doncaster Gordon Barnard Upper 3.00pm
 
Round 9 - 23rd June
Falcons Barbecue
Under 8 - South (1) Division
Richmond W V Greythorn Citizens Park Reserve 8.45am
Under 9 - South Division
Greythorn V Richmond B Gordon Barnard Upper 8.45am
Under 10 - Green Division
Glen Iris H V Greythorn Gardiner Park
11.30am
Under 12 - Blue Division
Greythorn V Hawthorn Citizens Abbot Gordon Barnard Upper 10.00am
Under 12 Girls - Green Division
Macleod V Greythorn Macleod Park 1.00pm
Under 13 - Blue Division
Greythorn V Banyule B Gordon Barnard Upper 11.30pm
Under 14 - Brown Division
Greythorn/Kew V Surrey Park Gordon Barnard Upper 1.00pm
Under 15 - Section 3
Kew Comets V Greythorn Victoria Park 2.30pm
 
30th June
School Holidays - Week 1 - No Matches
 
7th July
School Holidays - Week 2 - No Matches
 
Round 10 - 14th July
Under 8 - South (1) Division
Greythorn V Hawthorn Cits Stephen Gordon Barnard Upper 8.45am
Under 9 - South Division
Camberwell 3 V Greythorn Lynden Park 8.45am
Under 10 - Green Division
Surrey Park V Greythorn Surrey Park
10.00am
Under 12 - Blue Division
Macleod V Greythorn Macleod Park 10.00am
Under 12 Girls - Green Division
Greythorn V Beverley Hills Gordon Barnard Upper 10.00am
Under 13 - Blue Division
Greythorn V Whitehorse Colts Gordon Barnard Upper 11.30am
Under 14 - Brown Division
Fitzroy 1 V Greythorn/Kew W T Peterson Oval 1.00pm
Under 15 - Section 3
Warrandyte V Greythorn Warrandyte Reserve 2.30pm
 
Round 11 - 21st July
Under 8 - South (1) Division
Greythorn V Hawthorn Citizens Solley Gordon Barnard Upper 8.45am
Under 9 - South Division
Greythorn V Canterbury B Gordon Barnard Upper 8.45am
Under 10 - Green Division
Greythorn V Warrandyte Gordon Barnard Upper
10.00am
Under 12 - Blue Division
Templestowe V Greythorn Templestowe Reserve 10.00am
Under 12 Girls - Green Division
Greythorn V Brunswick Gordon Barnard Upper 11.30am
Under 13 - Blue Division
Greythorn V Ashburton G Gordon Barnard Lower 9.30am
Under 14 - Brown Division
Greythorn/Kew V Park Orchards R Gordon Barnard Upper 1.00pm
Under 15 - Section 3
Greythorn V Richmond Gordon Barnard Upper 3.00pm
 
Round 12 - 28th July
Falcons Barbecue
Under 8 - South (1) Division
Richmond B V Greythorn Kevin Bartlett Complex 8.45am
Under 9 - South Division
Greythorn V Surrey Park B Gordon Barnard Upper 10.00am
Under 10 - Green Division
Bulleen Temp G V Greythorn Bulleen Park East
11.30am
Under 12 - Blue Division
Greythorn V Camberwell 3 Gordon Barnard Upper 11.30am
Under 12 Girls - Green Division
Fitzroy 2 V Greythorn Olney Oval 11.30am
Under 13 - Blue Division
Canterbury R V Greythorn Canterbury Sports Ground 1.00pm
Under 14 - Brown Division
Macleod V Greythorn/Kew Macleod Park 1.00pm
Under 15 - Section 3
Park Orchards V Greythorn Domeney Reserve 1.00pm
 
Round 13 - 4th August
Under 8 - South (1) Division
Richmond Y V Greythorn Kevin Bartlett Complex 8.45am
Under 9 - South Division
Greythorn V Kew Rovers W Gordon Barnard Upper 8.45am
Under 10 - Green Division
Greythorn V Fitzroy 1 Gordon Barnard Upper
10.00am
Under 12 - Blue Division
Preston Bullants V Greythorn Preston City Oval 11.30am
Under 12 Girls - Green Division
Greythorn V Banyule W Gordon Barnard Upper 11.30am
Under 13 - Blue Division
Brunswick W V Greythorn Ransford Oval 11.30am
Under 14 - Brown Division
Beverley Hills V Greythorn/Kew Doncaster Reserve 1.00pm
Under 15 - Section 3
Greythorn V Doncaster Gordon Barnard Upper 1.00pm
 
Round 14 - 11th August
Under 8 - South (1) Division
Hawthorn Citizens Solley V Greythorn Glenferrie Oval 10.00am
Under 9 - South Division
Kew Rovers W V Greythorn Stradbroke Park 8.45am
Under 10 - Green Division
Under 10s Lightning Premiership - Bulleen Park
Under 12 - Blue Division
Beverley Hills N V Greythorn Doncaster Reserve 10.00am
Under 12 Girls - Green Division
Greythorn V Macleod Gordon Barnard Upper 12.30am
Under 13 - Blue Division
Greythorn V Banyule B Gordon Barnard Upper 2.00pm
Under 14 - Brown Division
Greythorn/Kew V Canterbury Gordon Barnard Lower 1.00pm
Under 15 - Section 3
Greythorn V Kew Comets Gordon Barnard Lower 3.00pm
 
18th August
Semi Finals
 
25th August
Preliminary Finals
 
1st September
Grand Finals
 
 
 

Club Program 2019

Sunday 9th June  

Queens Birthday Weekend - No Matches

Friday 14th June  

Annual Social Night - Cocktail Party

Sunday 16th June

Round 8

Sunday 23rd June  

Round 9

Family Barbecue

Sunday 30th June  

School Holidays - No Matches

Sunday 7th July  

School Holidays - No Matches

Sunday 14th July  

Round 10

Sunday 21st July  

Round 11

Sunday 28th July  

Round 12

Family Barbecue

Sunday 4th August  

Round 13

Sunday 11th August  

Round 14

Sunday 18th August  

Semi Finals

Sunday 25th August  

Preliminary Finals

Tuesday 27th August  

YJFL Presentation Night

Sunday 1st September  

Grand Finals

Sunday 8th September*  

GFC Presentation Day and AGM

To be confirmed

 

 

   
 
 
 
 

Information

 

Registration

 

Teams

 

Club Awards

 

Other Awards

 

Matches

Constitution & Rules

On-Line Registration

Under 8s

Under 8s

League Awards

Fixtures

Code of Conduct

Registration Forms

Under 9s

Under 9s

Player of the Week

Results

Club Team Policy

New Players

Under 10s

Under 10s

 

Club Honours

Ladders

Racial & Religious Policy

 

Club News

Under 12s

Under 11s

 

Auskick

Club Song

Under 12 Girls

Under 12s

YJFL. Best & Fairest

Club History

Club News

Under 13s

Under 12 Girls

Greythorn Awards

Auskick Info

Partners

Yearbook & News

Under 14s

Under 13s

100 Game Players

Auskick News

Merchandise

Social News

Under 15s

Under 14s

Life Members

Auskick Registration

Wallpaper

AFL Falcons

 

Colts

Presidents & Secretaries

FAQ

Forms & Help Cards

Teams Data Entry

Milestones

   

Injuies & Insurance

 

     

Working With Children

             

Rules for Youngsters

Greythorn Football Club (inc)

Registration No. A0007225G

ABN 57 752 314 289

Kids First Program

Good Sports